‘Gezi Parkı’

Gezi Parkı.İlk paragrafta pek bir şey yazmamıza gerek yok sanırım.Hepimizin üç aşağı beş yukarı , ufak tefek kulaktan dolma , ortamda ki muhabbetten kafaya yatan bir ön birikimi vardır herhalde konu hakkında. Uzun bir yazı olacak belki ama okumaya değer umarım.

1.)Gezide ne oldu ?

”Gezi Parkı Olayları” Türkiye’nin ekonomik ve sosyal göstergeler açısından en başarılı zaman dilimini oluşturan 2013 Mayısında başlatıldı. İronik bir biçimde bu ay ile ondan önceki son iki üç ayda gerçekleşmiş bulunan başarılar,”Gezi Parkı Olaylarının”görünmeyen ama gerçek sebeplerini oluşturdu.Şimdi kısa bir ufuk turu…

2013’ün ilk üç ayına ait büyüme oranları:

Almanya: %0.1; Fransa: %0.2; İspanya; %0.5; İngiltere: %0.3 ABD: %0.6: TÜRKİYE: %3.0

M.Ali Alabora:”Mesele ağaç değil anlamadınız mı?” derken haklıydı.Mesele , yukarıda ki rakamlardı.

Mayıs ayı içerisinde devletin toplam yatırımları 140 Milyar liraya ulaştı.Bu Türkiye için bir rekordu.

İstanbul’a 3.havalimanı ihalesi gerçekleştirildi.Tutarı 46 milyar dolar. Türkiyebu havalimanından yıllık 15 milyar dolar civarı bir kâr elde edecek ve YAP-İŞLET-DEVRET modeliyle yapılacak olan havalimanı için Türkiye’nin kasasından bir kuruş para gitmeyecekti.3. Havalimanı sadece Avrupa’nın değil dünyanın en büyük havalimanı olacaktı. O yüzden İngiltere ve Almanya ve daha bir çok ülke bu işten büyük rahatsızlık duydu.O yüzden İngiltere ve Almanya’nın rahatsızlık duyması ve engellemeye çalışması anlaşabilir bir şeydi. Anlaşılması zor olan şey ise ‘Gezi Parkı Olaylarını’ bitirmek için sunulan teklifte 3.Havalimanı Projesinin iptali şıkkını koyanlar hangi halktan , milletten olduğuydu. Japonya ile ortak yapılacak nükleer santral için imzalar yine Mayıs 2013te atılmıştı. Tutarı 22 Milyar Dolar. Türkiye’nin Santrallerden kazancı 31 Milyar Dolar olacağı hesaplanmakta. 3. Köprünün temeli atıldı. Tutarı 2.5 Milyar dolar.İstanbul Borsası 93 bin puanın üzerine çıkarak bir rekor daha kırdı. Merkez Bankası rezervleri ilk kez 135 Milyar doları geçti. Gösterge faizleri ise 4.61 seviyesinin altına inerek yine bir rekora imza attı. Faiz lobisine değil milletin hazinesinde kalan para miktarı 10 senede 642 Milyar doları buldu. Bütünbu gelişmeler karşısında dünyanın en ünlü dört kredi derecelendirme kuruluşu Türkiye’nin kredi notunu arttırdı.Türkiye’nin İMF’ye olan son taksiti 14 Mayısta ödendi. Kanalİstanbul projesi başlatıldı. 90 senedir boğazdan geçen gemilerden para alamayan Türkiye bu proje sayesinde yılda ortalama 5 Milyar dolar kazanacak.2002’de 200 milyar dolar olan milli gelir 820 milyar dolara çıktı.Yani Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden beri ilk kez borçlu olmaktan kurtulmuştu. Ve 6 aydan beri Güneydoğudan Kötü Haber gelmiyordu.Şimdi soruyorum bu olayların Mayıs 2013te başlamasında şaşılacak bir şey var mı?

2.) Komplo Süreci

27 Mayıs 2013

İstanbul:

-Gezi parkının Asker Ocağı Caddesine bakan duvarının 3 metrelik kısmı’Taksim Yayalaştırma Projesi’ kapsamında yıkıldı.5 ağaç taşınmak üzere yerinden söküldü. Bunun üzerine Taksim Dayanışma Grubu eyleme başladı. Akıllara şu soru gelmiyor mu ? 5 ağaç için ortalığı savaş alanına çevirenler KOÇ üniversitesi kampüsü inşaatı sırasında Zekeriya köy’de tamamı 10 yaş üzeri 30 bin ağaç kesilirken neredeydi? Yoksa Tayyip’e haram olan KOÇ’a helal mi ?

28 Mayıs 2013

İstanbul:

-BDP milletvekili  Sırrı Süreyya Önder’in komutasındaki bir grup , zor kullanarak yıkım çalışmalarını durdurdu.

29 Mayıs 2013

İstanbul:

-Taksim Dayanışması Grubu adına Mimar Mücella Yapıcı tarafından yapılan açıklama sorunun ağaç olmadığını gösterir nitelikte.

-Mücadelemiz, sadece Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nı değil (…) 3. Köprüye karşıdır. 3.Havalimanına karşıdır.(İnsan açık açık Almanya ve İngiltere’yle kol kolayız diyemez ki) ancak bu şekilde ifade edilebilirdi.

31 Mayıs 2013

-Eylemler Ankara ,İzmir , Mersin ,İzmit,Konya ve Manisa gibi bir çok ile yayıldı.

-İstanbul:

6.İdare Mahkemesi , Topçu Kışlası Projesi hakkında yürütmeyi durdurma kararıverdi.Bu önemli bir gelişmeydi çünkü eylemlerin sebebi iddia edildiği gibi Topçu Kışlasının inşa edilmesini önlemekti. Eğer amaç buysa neticeye varılmış olmas gerekiyordu. Ama zaten Mehmet Ali Alabora eylemlerin sebebinin ağaç olmadığını  en başından açık açık ifade etmişti.

-Gezi Parkı eylemcilerine bir banka tarafından 200er liralık banknotlar dağıtıldı.Taksim esnafı şaşkınlık içerisindeydi.Müşterilerinbir kısmıbir su bile alsa 200 lira yeni banknot uzatıyorlardı. Emniyet seri numaralarıüzerindentespitini yaptıve banknotların Merkez Bankasından hangi bankaya gönderdiğibelirlendi.

İzmir:

İzmirli eylemciler ara sokaklara barikatlar kuruyor ve ‘Taksim yanarsaİzmirde yanar’ diye slogan atıyorlardı.

-Ankara

Eylemciler , Meşrutiyet Caddesinde bir banka şubesinin camını kırarak çaldıkları TÜRK bayrağını yaktı.

1 Haziran 2013

-48 ilde toplam 90 eylem yapıldı. Bu durum , eylemlerin kendiliğinden gerçekleşmediğinin , Türkiye çapında bir organizasyon eseri olduğunun açık göstergesiydi.

-Taksimdeki ve Gezi Parkındaki Polis barikatlarının kalkması üzerine bunu fırsat bilen eylemciler Dolmabahçe Başbakanlık Ofisine hücum etti. Polis ekiplerine bir ses bombası atıldı.Amaç Ofisin işgalve tahrip edilmesi. Ne tesadüfki !!! Başbakanlık Ofisi önünde hazır bekleyen CNN ve BBC gibi medya organları görüntüleri alıp dünyaya servis edecekti. Türkiye’nin yönetilemediğinin gösterilmesi ve böylece başbakanın itibarsızlaştırılıp, istifaya zorlanmasıydı amaç. Diyorum ya tesadüf işte haber muhabirleri ve kameramanlar tam teşkilat Ofis önünde kayıt tuşuna basmak için bekliyorlar sanki önceden biliyormuş gibi orada bir kargaşa çıkacağını, yok yok tesadüf canım.

-Bu sırada vandallığa tepki gösteren esnaf ile eylemciler arasında tartışmalar yaşandı. Eylemciler iş yerlerine de saldırmaya başladı.

-Taksim meydanında kan dökülmemesi için geri çekilen polis ekiplerine taş şişe ve sopalarla yoğun bir saldırı başladı. Daha sonra saldırı bu olayı kaydetmeye çalışan basın mensuplarına yöneltildi.

Devam edecektir..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s